Kürt Tarihi/Kürt-İslâm Tarihi TRT 6’te Tartışılacak

 

Kürt Tarihi/Kürt-İslâm Tarihi  TRT 6’te Tartışılacak

 

Mezopotamya ve Ortadoğu’nun en eski medeniyetlerini  oluşturan   kavimlerden  biri olan Kürtler, tarih sahnesinde, İslâm tarihi boyunca önemli bir mevkiye sahip olmuştur. Günümüz/Modern tarih kaynaklarında ise hak ettiği değeri  bulamayan Kürtler,  TRT 6 ekranlarında, gerek tarih gerekse de  kültür alanında hak ettiği değeri  bulacaktır.

Yeni yayın dönemine iddialı başlayan TRT 6, tarih ve kültür programlarına ağırlık vermektedir. Bu kapsamda “Çanda Qadim  چاندا قديم ” (Kadim Kültür) adlı programda her Çarşamba günü TRT 6 ekranlarında Kürt tarih ve kültürü tarihi belge ve arşiv çalışması eşliğinde sunulup tartışılacaktır.

Programın yapımcısı Nevzat Aladağ, Kürt Tarihinin günümüzde Kürtler tarafından dahi iyi bilinmediğini belirterek; “Çada Qadim programıyla öncelikli hedefimiz  Kürtlere kendi tarihini, İslâm tarihindeki mevkiini  tanıtma, sonra da kendi  tarihimizi, kültürümüzü diğer insanlara da bir şekilde tanıtmayı amaçlıyoruz. Geniş bir arşiv taraması yaparak,tarihi kaynaklar, belgeler  eşliğinde kürt tarihindeki önemli olayları, şahısları ve kültür  eserlerini izleyici kitlesine aktarmak istiyoruz.”

Araştırmacı Müfit Yüksel ve Xalit Sadinî’nin sunacağı program, her hafta konu uzmanı konuklarla ele alacakları konuyu enine boyun geniş bir şekilde işleyeceklerdir.

Çanda  Qedîm  چاندا قديم    her Çarşamba saat 22:15 te TRT 6 ekranlarında.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir