Müfid Yüksel Kimdir?

Müfid Yüksel Kimdir?

Müfid Yüksel Kimdir?

Bitlisli bir ailenin çocuğu olarak Muş’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi İstanbul’da tamamladım. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden 1991 Şubatında mezun oldum. Yüksek lisans çalışmalarımı yine aynı bölümde yürüttüm. 1995-2001 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Başkan Danışmanı olarak görev yaptım.Halen serbest araştırmacı/yazarlık yapmaktayım.

1987 yılında Zaman Gazetesinde başlayarak, bugüne kadar çeşitli gazete, dergi ve mecmualarda bir çok makalem yayınlandı. Interdisipliner bir metod takip ettiğimden makalelerim Siyaset, Din, Kürd Sorunu, Orta Doğu Sorunu başta olmak üzere Dış Politika konularında yoğunlaştı. İmza Dergisi başta olmak üzere, Özellikle 1990’lı yıllarda, Alevîlik-Bektâşîlik, Nakşibendîlik, Kürd Sorunu ve Balkanlarla ilgili bir hayli makale ve tercümelerim yayınlandı.

Ağustos 1993’te, “Kürdistan’da Değişim Süreci” adlı ilk kitabım yayınlandı. (Sor Yayıncılık, Ankara) Haziran 2002’de, “Simavna Kadısıoğlu Şeyh Bedreddin” adlı bir araştırma-inceleme eserim yayınlandı. (Bakış Yayınları, İstanbul) Bektâşîlik üzerine “Bektâşîlik: Ve Mehmed Ali Hilmî Dedebaba” başlığı altında bir çalışmam ise Aralık 2002’de yayınlanmıştır.(Bakış Yayınları, İstanbul) Bunun ardından “Ana Hatlarıyla Alevîlik Ve Bektâşîlik”  adıyla kapsamlı bir çalışmam daha yayınlanacaktır.

“Dünden Yarına Kürtler Ve İslamiyet”  adlı makalem, Nisan 1992’de Sor Yayıncılık tarafından yayınlanan “Kürd Soruşturması” başlıklı edisyon kitapta yer almıştır.

“Modernleşme Sürecinde 20. Yüzyıl İslamcılığının Serencamı” başlıklı makaleler dizisi Bilgi Ve Düşünce adlı dergide yayınlanmıştır. Yanısıra, “İdris-i Bitlisi Ve Eyüpteki Eserleri” , “ Eyüp Karyağdı Baba Bektaşi Tekkesi” başlıklı incelemeler, Eyüp Belediyesinin Eyüp Sultan Sempozyumunun 6. ve 9. kitaplarında yayınlanmıştır. “Ali Bin Ahmed El-Amidi Ve Erken Dönem Diyarbakır Uleması” başlıklı makalem 2004 Diyarbakır Sempozyum kitabında neşredilmiştir. Yine, “Örfî Hukuk Ve Siyaseten Katl Bağlamında Şeyh Bedreddin’in Katli” başlıklı diğer bir makalem 2002 yılında İslâmiyât dergisinde yer almıştır.

Bunlardan başka, “Şerîf Hüseyin’den Yasir Arafat’a Filistin” ,“İstanbul Bektâşî Tekkeleri” başlıklı, bir bölümü yayınlanmış çalışmalarım mevcuttur.

Ayrıca

“Vefa Semti: Osmanlı Eserleri Ve Modernleşme Süreci” ,

“Fatih İlçesi Tekkeleri” ,

“Yetiştiği Muhit, Bölge Ve Zaman Bağlamında Bediüzzaman: Belgeler Işığında Birinci Said Dönemi” ,

“Arşiv Belgelerinde Mevlâna Hâlid-i Bağdâdî Ve Ailesi” ,

“ Ibn Serrac Ed-Dimeşki’ye Göre Sarı Saltuk” ,

“ Mevlana Ve Sadreddin-i Konevî İlişkileri Bağlamında Konevî’nin Mevlâna’ya Yazdığı Arapça Takriz”,

“A Prominent Naqshbandi-Khalidi Shaikh In Kurdistan: Sayyid Taha Al-Hakkari” , “The Naqshbandi-Khalidi Shaikhs In Istanbul: The Case Of Feyzullah Vidini”

başlıklı çalışmalarım yayınlanacaktır.

İngilizce, Arapça, Farsça ve Kürtçe bilmekte olup, İbranice ve Yunanca üzerine çalışmalar yapmaktayım.

Saygılarımla,

Müfit Yüksel

E-Mail: mufidy@yahoo.com ; mufidy@gmail.com

10 Yorumlar

 1. SELAMİ BALCİ

  Müfit Ben Bitlis Adilcevazın Karakeşiş Köyündenim AREN Köyüne Yakın Sizi Herdaim seni takip ediyorum ayrıca kabile yönünden akrabayız

  Cevapla Ağu 17, 2013 @ 13:28:59
 2. SELAMİ BALCİ

  Müfit Abi Ben Bitlis Adilcevazın Karakeşiş Köyündenim AREN Köyüne Yakın Sizi Herdaim takip ediyorum ayrıca kabile yönünden akrabayız Saygılarımla

  Cevapla Ağu 17, 2013 @ 13:30:51
  • Müfid Yüksel

   Selami Bey,

   Tanıştığımıza çok memnun oldum.

   Cevapla Eyl 14, 2013 @ 23:00:51
 3. Murat Tepebaşılı

  Muhterem;

  ‘Türkiye’yi Anadolu’ya hapsetmek istiyorlar’ başlıklı söyleyişi okudum.

  1. Darbe nedir ve darbelerin nasıl hazırlandığını biliyor musunuz? Tanık olduğunuz kaç darbe var? Adlarını sayar mısınız?
  2. Mısır’dakiyle bu bilgilerinizi karşılaştırır mısınız?
  3. Mısır’la ne gibi bir kader birliğimiz var?
  4.Bediüzzaman’ın metodu ne demektir?
  5. “Türkiye’de namaz kılan subay yok neredeyse, orada ise namaz kılmayan subay yok gibi.” derken açıkça yalan söylediğinize ben tanığım. Askerliğim sırasında alayın tüm subayları namaz kılıyordu ve oruç tutuyordu. Neden yalan söylüyorsunuz?
  7. Filistin, Kuveyt ve Bahreyn, Suudi Arabistan, Ürdün ve Arap Emirlikleri gibi Arap ülkelerinin yöneticileri, Müslüman Kardeşler için terörist diyor. Sizin istihbaratınız onlardan daha mı iyi?
  8. Mursi, 9 yaşındaki oyun çocuklarını evlendirmek ve 6 saate kadar ölen kadın eşlerle cinsel ilişkiye girilmesini istiyordu. Sübyancı ve ölü sevici yani sapık olan Mursi hakkında ne düşünüyorsunuz?
  9. Demokrasi ne demek?

  Cevapla Ağu 20, 2013 @ 22:47:24
 4. HAMDİ BİRAND

  Sevgili kardeşim, ben aslen Hakkariliyim. İzmirde ikamet etmekteyim. Emekli bir eğitimciyim,halen bir hukuk bürosunda danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Uzun süreden beri sizi görsel basında izliyorum, görüş ve önerilerinize katılmakla birlikte size hayranlık beslemekteyim. En kısa süre içerisinde sizinle tanışmak isterim, uygun bulursanız izmire beklerim. İzmir dışında istediğiniz herhangi bir şehirde vaktiniz müsait olursa görüşmek isterim. telefonumu maıl olarak sıze yolluyorum 2 hesabınızada. saygılarımla HAMDİ BİRAND.

  Cevapla Eyl 24, 2013 @ 19:01:44
 5. Müslüman

  Selamun Aleyküm Müfit Bey.Konu özellikle Doğu ve Güneydoğu sosyolojisi olunca sizleri ailemizden engin bilgili bir fert gibi dinliyor samimiyetinize ve paylaşımlarınıza teşekkür ediyoruz.Hınıs’lı Amer bir vatandaş olarak sizden Bitlis Hoyti aşireti hakkında kısa bir bilgi ve önereceğiniz bir kaynak rica edebilir miyim.Teşekkürler.

  Cevapla Haz 15, 2014 @ 01:05:57
 6. erol

  müfit bey bu akşam konuşmalarınızı dınledım ve cok beyendım kulturunuze hayran kaldım teşekürler

  Cevapla Ağu 09, 2014 @ 05:05:08
 7. Aydın ŞENYURT

  Üstadım,uzun yıllardır siyasi,tarihi ve güncel makalelerinizi takip ederim.Engin bilgi birikiminizden ciddi anlamda çalışmalarımda kaynak kullanıyorum.Sizlerle şahsi bir dostluğum olmasından da müşerref olurum.Saygılar…

  Cevapla Ara 09, 2014 @ 00:04:16
 8. Ömer Faruk Mete

  Esselamünaleykum. Müfid bey kusura bakmayın ancak bazı konularla ilgili düşüncelerinizde insanlara giyinişinden yaşayış tarzından dolayı önyargılı davranıyorsunuz ve savunduğunuz meseleyi kendi kafanızda kemikleştirip karşı tarafa söz hakkı tanımıyorsunuz. Her sakallı Arap selefi veya vahhabi değildir lütfen unutmayın. Amacım saygısızlık yapmak değildir. Hayırlı çalışmalar.
  Saygılarımla.

  Cevapla Ara 09, 2014 @ 19:14:08
 9. lokman Belet

  Mümit bey ben ozellikle kürt tarihi konusunda bilgilenmek eğitim almak ve kendimi yüksek düzeyde geliştirmek istiyorum sağlikli bir temele nerden ve hangi kaynaklardan başlamaliyim .Ayrica calişan bir kişiyim ve ben bir lise mezunu 2 yilda vekil öğretmenlik yapmiş şu anda da kendi işimin yöneticisiyim tarih merağim hat safada acaba ben gerçekçi bir tarihçi olma yolunda bir yere varablirmiyim saygılaŕımla LOKMAN BELET 0532782 22 20

  Cevapla Ara 24, 2014 @ 23:17:31

Bir Yorum Yap

*


1 × bir =

Viranşehir